Start "Wega" zaprasza Od zdrowia do urody

Sondy

Jesteś fanem klubu piłkarskiego Jaworzna?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Od zdrowia do urody

LKS „Ciężkowianka” Jaworzno, „Wega” MCKiS

od zdrowia do urody


DNI PROMOCJI ZDROWIA W CIĘŻKOWICACH

Zdrowe smakołyki
Wszystkie dzieci o tym wiedzą,
że zdrowe produkty jedzą.
Nie słodycze i paluszki
lecz smaczne dania z kapustki.
Z kapusty są suróweczki,
kapuśniaczek, gołąbeczki.
Jedzmy dużo warzyw zdrowych
i przetworów owocowych.
Pijmy, też soki warzywne,
które bardzo są pożywne.
Jedzmy owoce surowe
no, bo wiemy, że są zdrowe.

[Bronisława Paluch]

W środę 3 grudnia kluby „Wega” MCKiS i LKS „Ciężkowianka” zapełniły się owocami, warzywami oraz pierwszoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 18. Warsztaty „Od zdrowia do urody” rozpoczął w samo południe panel „Zdrowo z Sanepidem” poprowadzony przez Urszulę Rokicką z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie, która skupiła uwagę gości na higienie rąk i higienie osobistej. Do zdrowego jedzenia przekonywały gospodynie z zespołu śpiewaczego „Ciężkowianki”, które w ramach cyklu „Kultywujemy Rodzime Tradycje” zademonstrowały obrzęd kiszenia kapusty, wraz z towarzyszącymi mu ludowymi przyśpiewkami, inicjowanymi przez animatorkę kultury Anny Jachimczyk. Członkini „Ciężkowianek” Bronisława Paluch specjalnie dla dzieci ułożyła wiersz „Zdrowe smakołyki”. Panel „Zdrowy ruch, zdrowy duch” poprowadziła Danuta Wosik z Akademi Ruchu „Bit” oraz instruktor MCKiS Tomasz Majka. Maria i Marek Nowakowie z jaworznickiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przeprowadzili badania profilaktyczne dla najmłodszych. Jak dbać o włosy dzieci dowiadywały się w  sąsiadującym z klubem Salonie Fryzjerskim „Afro” Barbara Madejczyk. Na stanowisku plastycznym kolorowały owoce i warzywa oraz malowały twarze.

 

Zdrowe warsztaty były elementem trwających na przełomie listopada i grudnia Dni Promocji Zdrowia, organizowanych- w ramach  programu własnego promującego zdrowy styl życia pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”- przez Szkołę Podstawową nr 18 w Ciężkowicach we współpracy ze stowarzyszeniem LKS „Ciężkowianka” Jaworzno oraz klubem MCKiS „Wega”. W akcji udział wzięli nauczyciele, wolontariusze oraz dzieci z tutejszej szkoły podstawowej. Pomysłodawczyniami i autorkami programu są Małgorzata Mackiewicz i Mirosława Maślisz przy wsparciu Wandy Ciołczyk. Przeprowadzenie przedsięwzięcia było możliwe dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu FIO 2014.

W ramach Dni Promocji Zdrowia odbyło się wiele zdrowych wydarzeń i konkursów. Między innymi:

- „Listopadowe zagadki owocowo – warzywne” – koordynator mgr M. Mackiewicz ;
- Uczniowie klas 1 – 3 brali udział w konkursie pod hasłem: „Zgadnij jaki to owoc, jakie to warzywo”. Konkurs przeprowadzony został na tablicy interaktywnej z wykorzystaniem reflektora. Konkurs koordynowała i prowadziła mgr M. Mackiewicz,  mgr M. Suropek – Dygoń;

Miejsca punktowane zdobyli:
1a -  Antoni Knurowski
1b -  Alicja Kadula, Szymon Wąsowicz
1c -  Klaudia Sierpowska
1d -  Antonina Krzywosz, Natalia Bzowska
2a - Zuzanna Kaszyca, Agata Zachwieja
2b -  Agata Szmyl, Aleksandra Śmigielska
3a  - Nikodem Zieliński
3b -  Maksymilian Jaworek, Kacper Szmyl

- W klasach 5 – 6 odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „Agresji mówimy STOP”. Uczniowie pracowali w parach. Konkurs był koordynowany przez  wychowawców poszczególnych klas, mgr A. Dudek, mgr M. Mackiewicz.

I miejsce: Przemysław Jamróz klasa 5b, Jakub Olszówka klasa 5b
II miejsce: Maja Stan klasa 5b, Klaudia Piętak klasa 5b
III miejsce: Natalia Kłosowska klasa 5a, Natalia Taboł klasa 5a

Wyróżnienia otrzymali:
Oliwia Koleżeńska klasa 6b, Zuzanna Uroda klas 6B
Aneta Kamińska klasa 6b, Marta Augustynek klasa 6b

- W klasach 4a, 4b, 4c odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „Raj owocowo – warzywny”. Konkurs był koordynowany przez  wychowawców poszczególnych klas, mgr A. Dudek, mgr M. Mackiewicz.

I miejsce: Alicja Janusz klasa 4a, Marcelina Rybak klasa 4b, Gabriela Żbik klasa 4c
II miejsce: Zofia Jelonek klasa 4a, Natalia Paluch klasa 4b, Nikola Wybraniec klasa 4c
III miejsce: Martyna Patyk klasa 4a, Dominik Zientara klasa 4b, Karolina Cyba klasa 4c
W kategorii rodzinnej:
I miejsce Wiktor Wójcik klasa 4b
II miejsce Julia Bogacka klasa 4b
III miejsce Wiktoria Bogacka klasa 4b

- Uczniowie klas 4 – 6 brali udział w konkursie pod hasłem: „Fruits and vegetables”. Konkurs odbył się na tablicy interaktywnej z wykorzystaniem pilotów. Konkurs był koordynowany i prowadzony przez mgr M. Mackiewicz, mgr M. Suropek – Dygoń.
- W klasach 6a, 6b odbyły się rozgrywki sportowe w siatkówce koordynowane przez mgr M. Kocot, mgr M. Monika Magiera-Pol. Zwyciężyła klasa 6b.
- Klasa 2a pod kierunkiem mgr A. Michalskiej przygotowała przedstawienie promujące zdrowy tryb życia, zwracając uwagę na prawidłowe odżywianie się. W przedstawieniu brało udział 12 aktorów. Przestawienie zaprezentowano w klasach 1 – 6 na apelu szkolnym.
Uczniowie brali udział w Miejskim Konkursie Teatrów Profilaktycznych pod hasłem: „Dylematy” w Jaworznie.
- W klasach 2a, 2b, 2c został przeprowadzony konkurs wiedzy o zdrowiu. Zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego mgr M. Mackiewicz. Uczniowie w poszczególnych klasach pracowali w grupach rozwiązując zagadki o zdrowiu, układając rozsypani wyrazowe, rozwiązując test oraz odpowiadając na pytania dotyczące tematyki zdrowotnej. Nagrodą dla najlepszych drużyn było otrzymanie szóstki z edukacji przyrodniczej.
- W klasach 4 – 6 przeprowadzono na lekcjach wychowawczych zajęcia tematyczne  dotyczące uzależnień od  telefonów komórkowych i środków energetyzujących. Zajęcia prowadzone przez wychowawców poszczególnych klas.
-W klasach 4 – 6 przeprowadzono test z zakresu tematyki związanej z uzależnieniami od Internetu, telefonów komórkowych, środków energetyzujących. Zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego mgr M. Mackiewicz.
- Przeprowadzenie tematycznej lekcji informatyki dotyczącej uzależnienia od Internetu w klasach 4 - 6. Zajęcia prowadzone przez mgr M. Szuler.
- W klasach 6a, 6b przeprowadzenie zajęć pod hasłem: „ABC zdrowego życia”.

Tematyka poruszana na lekcjach techniki: „Żyj aktywnie”, „Opracowanie poradnika – rodzaje aktywności fizycznej”, „Sprawdź co jesz”, „Jak przygotować zdrowy posiłek”, „Surówki i sałatki owocowo – warzywne”, „Metody konserwacji żywności”, „Zdrowie na talerzu”. Zajęcia prowadzone przez mgr M. Zapiór.
Akcję wieńczył apel podsumowujący poszczególne przedsięwzięcia, uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
Głównymi i zasadniczymi celami programu było: radzenie sobie w sytuacjach nacisku ze strony grupy rówieśniczej, rozbudzanie i rozwijanie w każdym dziecku zalążków uzdolnień, które posiada by poprzez współdziałanie z innymi uczyło się kochać siebie i świat oraz działać w nim dla dobra siebie i innych osób z którymi się styka, wspomaganie pracy wychowawców.

Mackiewicz Małgorzata, Wanda Ciołczyk
Fot. Elżbieta Pieczara