Start "Wega" zaprasza Od zdrowia do urody

Sondy

Jesteś fanem klubu piłkarskiego Jaworzna?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 
Od zdrowia do urody

LKS „Ciężkowianka” Jaworzno, „Wega” MCKiS

od zdrowia do urody


DNI PROMOCJI ZDROWIA W CIĘŻKOWICACH

Zdrowe smakołyki
Wszystkie dzieci o tym wiedzą,
że zdrowe produkty jedzą.
Nie słodycze i paluszki
lecz smaczne dania z kapustki.
Z kapusty są suróweczki,
kapuśniaczek, gołąbeczki.
Jedzmy dużo warzyw zdrowych
i przetworów owocowych.
Pijmy, też soki warzywne,
które bardzo są pożywne.
Jedzmy owoce surowe
no, bo wiemy, że są zdrowe.

[Bronisława Paluch]

W środę 3 grudnia kluby „Wega” MCKiS i LKS „Ciężkowianka” zapełniły się owocami, warzywami oraz pierwszoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 18. Warsztaty „Od zdrowia do urody” rozpoczął w samo południe panel „Zdrowo z Sanepidem” poprowadzony przez Urszulę Rokicką z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie, która skupiła uwagę gości na higienie rąk i higienie osobistej. Do zdrowego jedzenia przekonywały gospodynie z zespołu śpiewaczego „Ciężkowianki”, które w ramach cyklu „Kultywujemy Rodzime Tradycje” zademonstrowały obrzęd kiszenia kapusty, wraz z towarzyszącymi mu ludowymi przyśpiewkami, inicjowanymi przez animatorkę kultury Anny Jachimczyk. Członkini „Ciężkowianek” Bronisława Paluch specjalnie dla dzieci ułożyła wiersz „Zdrowe smakołyki”. Panel „Zdrowy ruch, zdrowy duch” poprowadziła Danuta Wosik z Akademi Ruchu „Bit” oraz instruktor MCKiS Tomasz Majka. Maria i Marek Nowakowie z jaworznickiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przeprowadzili badania profilaktyczne dla najmłodszych. Jak dbać o włosy dzieci dowiadywały się w  sąsiadującym z klubem Salonie Fryzjerskim „Afro” Barbara Madejczyk. Na stanowisku plastycznym kolorowały owoce i warzywa oraz malowały twarze.

 

Zdrowe warsztaty były elementem trwających na przełomie listopada i grudnia Dni Promocji Zdrowia, organizowanych- w ramach  programu własnego promującego zdrowy styl życia pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”- przez Szkołę Podstawową nr 18 w Ciężkowicach we współpracy ze stowarzyszeniem LKS „Ciężkowianka” Jaworzno oraz klubem MCKiS „Wega”. W akcji udział wzięli nauczyciele, wolontariusze oraz dzieci z tutejszej szkoły podstawowej. Pomysłodawczyniami i autorkami programu są Małgorzata Mackiewicz i Mirosława Maślisz przy wsparciu Wandy Ciołczyk. Przeprowadzenie przedsięwzięcia było możliwe dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu FIO 2014.

W ramach Dni Promocji Zdrowia odbyło się wiele zdrowych wydarzeń i konkursów. Między innymi:

- „Listopadowe zagadki owocowo – warzywne” – koordynator mgr M. Mackiewicz ;
- Uczniowie klas 1 – 3 brali udział w konkursie pod hasłem: „Zgadnij jaki to owoc, jakie to warzywo”. Konkurs przeprowadzony został na tablicy interaktywnej z wykorzystaniem reflektora. Konkurs koordynowała i prowadziła mgr M. Mackiewicz,  mgr M. Suropek – Dygoń;

Miejsca punktowane zdobyli:
1a -  Antoni Knurowski
1b -  Alicja Kadula, Szymon Wąsowicz
1c -  Klaudia Sierpowska
1d -  Antonina Krzywosz, Natalia Bzowska
2a - Zuzanna Kaszyca, Agata Zachwieja
2b -  Agata Szmyl, Aleksandra Śmigielska
3a  - Nikodem Zieliński
3b -  Maksymilian Jaworek, Kacper Szmyl

- W klasach 5 – 6 odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „Agresji mówimy STOP”. Uczniowie pracowali w parach. Konkurs był koordynowany przez  wychowawców poszczególnych klas, mgr A. Dudek, mgr M. Mackiewicz.

I miejsce: Przemysław Jamróz klasa 5b, Jakub Olszówka klasa 5b
II miejsce: Maja Stan klasa 5b, Klaudia Piętak klasa 5b
III miejsce: Natalia Kłosowska klasa 5a, Natalia Taboł klasa 5a

Wyróżnienia otrzymali:
Oliwia Koleżeńska klasa 6b, Zuzanna Uroda klas 6B
Aneta Kamińska klasa 6b, Marta Augustynek klasa 6b

- W klasach 4a, 4b, 4c odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „Raj owocowo – warzywny”. Konkurs był koordynowany przez  wychowawców poszczególnych klas, mgr A. Dudek, mgr M. Mackiewicz.

I miejsce: Alicja Janusz klasa 4a, Marcelina Rybak klasa 4b, Gabriela Żbik klasa 4c
II miejsce: Zofia Jelonek klasa 4a, Natalia Paluch klasa 4b, Nikola Wybraniec klasa 4c
III miejsce: Martyna Patyk klasa 4a, Dominik Zientara klasa 4b, Karolina Cyba klasa 4c
W kategorii rodzinnej:
I miejsce Wiktor Wójcik klasa 4b
II miejsce Julia Bogacka klasa 4b
III miejsce Wiktoria Bogacka klasa 4b

- Uczniowie klas 4 – 6 brali udział w konkursie pod hasłem: „Fruits and vegetables”. Konkurs odbył się na tablicy interaktywnej z wykorzystaniem pilotów. Konkurs był koordynowany i prowadzony przez mgr M. Mackiewicz, mgr M. Suropek – Dygoń.
- W klasach 6a, 6b odbyły się rozgrywki sportowe w siatkówce koordynowane przez mgr M. Kocot, mgr M. Monika Magiera-Pol. Zwyciężyła klasa 6b.
- Klasa 2a pod kierunkiem mgr A. Michalskiej przygotowała przedstawienie promujące zdrowy tryb życia, zwracając uwagę na prawidłowe odżywianie się. W przedstawieniu brało udział 12 aktorów. Przestawienie zaprezentowano w klasach 1 – 6 na apelu szkolnym.
Uczniowie brali udział w Miejskim Konkursie Teatrów Profilaktycznych pod hasłem: „Dylematy” w Jaworznie.
- W klasach 2a, 2b, 2c został przeprowadzony konkurs wiedzy o zdrowiu. Zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego mgr M. Mackiewicz. Uczniowie w poszczególnych klasach pracowali w grupach rozwiązując zagadki o zdrowiu, układając rozsypani wyrazowe, rozwiązując test oraz odpowiadając na pytania dotyczące tematyki zdrowotnej. Nagrodą dla najlepszych drużyn było otrzymanie szóstki z edukacji przyrodniczej.
- W klasach 4 – 6 przeprowadzono na lekcjach wychowawczych zajęcia tematyczne  dotyczące uzależnień od  telefonów komórkowych i środków energetyzujących. Zajęcia prowadzone przez wychowawców poszczególnych klas.
-W klasach 4 – 6 przeprowadzono test z zakresu tematyki związanej z uzależnieniami od Internetu, telefonów komórkowych, środków energetyzujących. Zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego mgr M. Mackiewicz.
- Przeprowadzenie tematycznej lekcji informatyki dotyczącej uzależnienia od Internetu w klasach 4 - 6. Zajęcia prowadzone przez mgr M. Szuler.
- W klasach 6a, 6b przeprowadzenie zajęć pod hasłem: „ABC zdrowego życia”.

Tematyka poruszana na lekcjach techniki: „Żyj aktywnie”, „Opracowanie poradnika – rodzaje aktywności fizycznej”, „Sprawdź co jesz”, „Jak przygotować zdrowy posiłek”, „Surówki i sałatki owocowo – warzywne”, „Metody konserwacji żywności”, „Zdrowie na talerzu”. Zajęcia prowadzone przez mgr M. Zapiór.
Akcję wieńczył apel podsumowujący poszczególne przedsięwzięcia, uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
Głównymi i zasadniczymi celami programu było: radzenie sobie w sytuacjach nacisku ze strony grupy rówieśniczej, rozbudzanie i rozwijanie w każdym dziecku zalążków uzdolnień, które posiada by poprzez współdziałanie z innymi uczyło się kochać siebie i świat oraz działać w nim dla dobra siebie i innych osób z którymi się styka, wspomaganie pracy wychowawców.

Mackiewicz Małgorzata, Wanda Ciołczyk
Fot. Elżbieta Pieczara