Start "Wega" zaprasza Wizyta w WORDZIE ...

Sondy

Jesteś fanem klubu piłkarskiego Jaworzna?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Wizyta w WORDZIE ...
Wpisany przez Wanda Ciołczyk   

LKS „Ciężkowianka”, „Wega” MCKiS


Wizyta w WordzieBezpiecznie, zdrowo i zabawnie z WORD Katowice

Wakacje to czas wypoczynku, ale nie od bezpieczeństwa. Dokładnie w połowie wakacji 1 sierpnia uczestnicy półkolonii p.n.: „Górą i Doliną Letnie Igraszki z FIO”, organizowanej wspólnie przez kluby: LKS „Ciężkowianka” Jaworzno oraz „Wega” MCKiS – w ramach cyklu „Zdrowo, bezpiecznie i zabawnie” odwiedzili Oddział Terenowy WORD Katowice w Dąbrowie Górniczej. Podczas tej wizyty temat bezpieczeństwa na drodze i nie tylko, odmieniany był przez wszystkie przypadki.

Cała grupa aktywnie uczestniczyła w multimedialnej prezentacji na temat bezpiecznej jazdy na rowerze, począwszy od przepisowego wyposażenia roweru, poprzez obowiązkowy ubiór i akcesoria rowerzysty, a skończywszy na prawidłowych reakcjach kierującego rowerem w ruchu drogowym. Każdy otrzymał Kodeks drogowy dla najmłodszych opracowany przez WORD Katowice.

Kolejnym punktem programu były „zajęcia praktyczne”. Dzieci udały się do pomieszczenia z symulatorem przejścia dla pieszych, gdzie uczyły się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię w różnych warunkach widoczności, także we mgle, z sygnalizacją i bez. Starsi początkowo z dużym entuzjazmem wybrali się na symulatory: zderzeń z przeszkodami oraz dachowania, traktując pobyt na nich, jako dobrą zabawę z dreszczykiem emocji. Szybko zrzedły im miny, kiedy okazało się, iż  nawet przy małych prędkościach- przy zderzeniach, oraz podczas mało gwałtownych „koziołków” w trakcie dachowania, wrażenia są mało przyjemne. Była to najkrótsza, a zarazem najbardziej sugestywna lekcja zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

W ramach modułu o zdrowiu krótkie szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej z ćwiczeniami praktycznymi na fantomie (resuscytacja oddechowo-krążeniowa) przeprowadziła Paulina Adamczyk. Z ramienia WORD Katowice szkolenie z bezpieczeństwa w ruchu drogowym przeprowadzili: Jacek Wójcik, Sebastian Lemieszonek, Arkadiusz Limanówka i Sebastian Cieszko. Nad całością czuwał podinspektor Włodzimierz Mogiła z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wycieczka do WORDu była dla wszystkich nie lada przeżyciem. Szczególnie, że eskapadzie towarzyszyła ekipa regionalnej telewizji dlaCiebie.tv, a dzieci od razu zdawały egzamin ze zdobytej wiedzy przed kamerą, co zostało utrwalone i wyemitowane na telewizyjnej antenie.

Dwutygodniowy zorganizowany wypoczynek, w którym wzięło udział łącznie ok. 60 młodych ludzi w wieku od 5 lat do 18 lat dofinansowany był z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 (tytuł zadania „Sportowy Pulsar”) oraz z budżetu miasta Jaworzna. Wsparcie zapewnili: WORD Katowice, Komenda Miejska Policji w Jaworznie wraz ze Sznupkiem, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaworznie, Zarząd Rejonowy PCK w Jaworznie, OSP Ciężkowice,  Fundacja „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”, SKOK „Jaworzno”, Zakład Meblowy „Fornit”, sklep Morigal.pl, Prezydent miasta Jaworzna, senator RP Bogusław Śmigielski, Janina i Marek Banasikowie,  Barbara Komorowska, Emilia Krawczyk, Małgorzata Chudoba, Barbara Madejczyk oraz wolontariusze.

Obejrzyjmy film i galerię zdjęć: