Start Z historii klubu Zbigniew Pstraś - wspomnienie

Sondy

Jesteś fanem klubu piłkarskiego Jaworzna?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 
Zbigniew Pstraś - wspomnienie
Wpisany przez Janusz Ciołczyk   
poniedziałek, 12 maja 2014 19:42

Zbigniew Pstraś 1966-1999W sobotę 10 maja 2014 roku minęła 15 rocznica śmierci Zbigniewa Pstrasia. Urodzony 21 lutego 1966 roku w Jaworznie, syn Janiny i Władysława, był prawdziwą ikoną ciężkowickiej piłki nożnej. Na przełomie lat 80 i 90 był najlepszym zawodnikiem LZS, a następnie LKS „Ciężkowianka”.

Doskonały drybler, skuteczny jak mało kto pod bramką rywali, obdarzony doskonałą techniką, po mistrzowsku wykonywał stałe fragmenty gry. Wszechstronny piłkarz, potrafiący zarówno być królem pola karnego jak i oddać niesygnalizowany soczysty strzał z 30 metrów po którym golkiperzy odprowadzali tylko piłkę wzrokiem. Równie dobrze radził sobie jako playmaker na środku pomocy, występował na środku obrony, a gdy zaszła taka potrzeba w 1984 roku w Trzebini zastąpił w bramce kontuzjowanego niżej podpisanego i nie dał się pokonać drużynie przeciwnej.

Mimo wielu propozycji jakie otrzymywał z renomowanych klubów za wyjątkiem krótkiego epizodu pod okiem trenera Zbigniewa Smalcerza  w juniorach „Azotanii” pozostał wierny „Ciężkowiance”. W 1982 roku był najlepszym zawodnikiem drużyny „Jugosławii” - którą utworzyli chłopcy z Ciężkowic i Szczakowej - walnie przyczyniając się do końcowego triumfu w stawce 78 drużyn z całego Śląska i Zagłębia. W finale rozegranym na Stadionie Śląskim strzelił trzy gole, zaś w emocjonującym półfinale tego turnieju dwukrotnie pokonał Kołodziejczyka, który już wtedy był doskonałym bramkarzem, zaś 7 lat później z „Ruchem” Chorzów sięgnął po mistrzostwo Polski. Dla Zbyszka nie było problemu zaliczyć w jednym spotkaniu hattricka, a zdarzało się iż był autorem 4 a nawet 5 bramek. Ojciec Władysław był doskonałym skrzydłowym, zaś syn Zbyszka i Doroty - Dawid Pstraś - jest kapitanem druży

ny seniorów LKS ”Ciężkowianka”, godnie kontynuując sportowe tradycje zasłużonego dla ciężkowickiej piłki rodu Pstrasiów. Niekonwencjonalny, otwarty, życzliwy i niezwykle koleżeński. Był lubiany w środowisku sportowym naszego miasta. Pozostawił trwały ślad swej pracy i bezinteresownego zaangażowania.

Odszedł przedwcześnie w wieku 33 lat 10 maja 1999 roku.

Janusz Ciołczyk

Ciężkowianka 1885

Zbigniew Pstraś stojący, trzeci z prawej (w górnym rzędzie). Drużyna "Ciężkowianki " po zwycięskim meczu ze "Szczakowianką" 2-0 w roku 1985. Obecny Prezes  "Ciężkowianki " Janusz Ciołczyk jako bramkarz, ostatni w dolnym rzędzie (pierwszy z prawej)