Start "Wega" zaprasza 222. rocznica Konstytucji 3 Maja

Wszystkiego najlepszego w roku 2019

Wszystkiego  najlepszego w roku 2020

Sondy

Jesteś fanem klubu piłkarskiego Jaworzna?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
222. rocznica Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji w „Wedze”


Bliźniaczki z X Factor  …

Święto Konstytucji 3 MajaPozostając w ogólnopolskim nurcie radosnych obchodów świąt państwowych,  w Ciężkowicach dobrą tradycją staje się świętowanie patriotycznych rocznic uroczyście, ale i pogodnie. Aby dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców, kluby „Wega” MCKiS i LKS „Ciężkowianka” zaoferowały mieszkańcom dwa różne przedsięwzięcia z Konstytucją w tle- wieczornicę konstytucyjną oraz turniej szachowy. I tym razem uśmiech nie był kwiatkiem do patetycznego kożucha, ale modnym dodatkiem, który eksponował szyk i elegancję majowego święta.

„Konstytucja 3 Maja. Postawa obywatelska dawniej i dziś. Ciężkowicki dyptyk” to tytuł pierwszej propozycji, która wypełniła ostatni piątkowy wieczór kwietnia. Tak jak 222 lata temu ideą twórców pierwszej w Europie nowoczesnej konstytucji była jedność wszystkich stanów, w przygotowanie ciężkowickiej imprezy zaangażowane były różne podmioty. Na scenie wystąpili przedstawiciele kilku pokoleń, reprezentujących instytucje kultury, placówki edukacyjne i organizacje pozarządowe. Umundurowana wartę wystawiło IV LO z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie. Rozpoczął chór seniora „Jawor” przy Jaworznickim Uniwersytecie III Wieku pod dyrekcją Ireny Skakuj (nauczycielki muzyki gwiazd II części wieczoru). W wiosenną majową  atmosferę wprowadziła zebranych, podbijając ich serca 7.letnia Aleksandra Radomska (Przedszkole Miejskie nr 4). Z pieśnią i wierszem na ustach chlubne karty I Rzeczpospolitej przypomniały 10.latki: Nikola Paluch, Aleksandra Ślusarczyk i Natalia Taboł (Szkoła Podstawowa nr 18). Zespół śpiewaczy „Ciężkowianki” w towarzystwie akompaniującej akordeonistki Anny Jachimczyk zakończył część historyczną dyptyku.

Wieczornicy towarzyszyła multimedialna ekspozycja historyczna, na którą zbiory udostępniły: Miejska Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 oraz Szkoła Podstawowa nr 18 w Jaworznie.

W kawiarnianym klimacie drugą część wieczoru wypełniły niepodzielnie siostry Ewa i Katarzyna Goławskie - niespodziewanie nawet dla prowadzącego imprezę radnego RM w Jaworznie Janusza Ciołczyka. A stało się tak z powodu nagłej niedyspozycji rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, który miał poprowadzić debatę społeczną o bezpieczeństwie.

W ten sposób oczom zgromadzonych ukazał się nowy wymiar postawy obywatelskiej w XXI wieku- róbmy swoje najlepiej jak potrafimy- a jeśli sprawiamy tym radość innym, to tym lepiej! Ubiegłowieczne słynne Róbmy swoje Wojciecha Młynarskiego zyskało nowy wizerunek pięknych, utalentowanych  bliźniaczek. Katarzyna i Ewa Goławskie ukształtowane przez szlachetne antenatki swego rodu pielęgnujące rodzime tradycje (babcię Zofię i mamę Monikę), nie wzgardziły ludową kulturą, zdobywając w szkole podstawowej szlify w zespole folklorystycznym „Borowiacy”, lecz wzbogaciły ją i przetransponowały na język pokolenia facebooka i tabletów. Jako gimnazjalistki zyskując palmę pierwszeństwa w aerobiku sportowym, tuż przed maturą zawędrowały śpiewająco przed kamery ogólnopolskiej telewizji, by nie spocząć na laurach- ale starać się o przyjęcie w poczet studentek PWST w Krakowie. O świeżo upieczonych abiturientkach III LO w Jaworznie stało się głośno nie tylko w naszym mieście, kiedy wystąpiły w popularnym programie muzycznym typu talent show, emitowanym na antenie TVN.

W „Wedze” zaprezentowały one utwór Angel z repertuaru Sarah McLachlan, który jurorów programu X Factor wzruszył do łez. Przybyła do klubu publiczność obejrzała na dużym ekranie telewizyjny występ dziewcząt. Autografom, zdjęciom z wokalistkami oraz rozmowom w kuluarach o kulisach telewizyjnej przygody nie było końca. Wyjątkowo poczuli się panowie, którzy poprosili do tańca Kasię i Ewę. Przypomniano także, iż poprzedni raz siostry gościły w klubie we wrześniu 2010 r. wraz z Aleksandrą Potoniec, prezentując pod opieką Ewy Krzywosz pokaz aerobiku sportowego z okazji jubileuszu 60.lecia LKS „Ciężkowianka”. Póki co trzymamy kciuki, by pozytywnie zdały właśnie rozpoczęty egzamin dojrzałości.

Całość koordynowała kierownik „Wegi” Wanda Ciołczyk. Organizatorzy kierują podziękowania pod adresem: dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, Szkoły Podstawowej nr 18 oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, pań: Ewy Ucholc, Anny Dudek i Małgorzaty Hezner, wolontariuszy: Anety Wiecheć, Klaudii i Moniki Dym,  Pauliny Siedlińskiej, Konrada Ściery, Maksymiliana i Kamila Gaj, Patryka Mazura, Rafała Kolasińskiego, Artura Kępki, Dawida Rogozińskiego, Damiana Pstraś, Stanisławy Grzywa oraz Ewy i Katarzyny Goławskich, a także Janiny i Marka Banasików.

Fot. Rafał Kolasiński, Eugeniusz Janeczek, Wanda Ciołczyk